Het assessment: horde of cadeau?
Een assessment. Voor veel mensen toch iets waar ze even van moeten slikken. Het voelt al snel als een moment waarop je beoordeeld wordt en alsof er een goed of fout uitkomt.
Maar zo kijken wij er bij AV niet naar. Integendeel!
Wij zien een assessment juist als iets wat waarde toevoegt. Niet alleen voor de opdrachtgever, maar juist ook voor jou als kandidaat.
Bij AV werken we standaard met de Big50 persoonlijkheidsvragenlijst van Hrmforce in iedere procedure. Afhankelijk van de rol en de vraag van de opdrachtgever kunnen we dit assessment verder uitbreiden, bijvoorbeeld met aanvullende (capaciteiten)testen, (sales)vragenlijsten, interviews of rollenspellen. Maar de basis is bij AV altijd die Big50.
Zo’n vragenlijst brengt in kaart hoe jij van nature handelt, keuzes maakt en samenwerkt. Belangrijk om te benadrukken: er zijn geen goede of foute antwoorden en het is geen test waarvoor je kunt slagen of zakken. Het is simpelweg een manier om jouw voorkeuren, drijfveren en gedrag inzichtelijk te maken.
En daar zit precies de waarde.
Want wat levert het jou op? Allereerst herkenning. Veel kandidaten geven aan: “Dit klopt eigenlijk wel heel goed” of “Wat leuk dat dit zo helder uit de test komt door het invullen van een aantal vragen”. Het geeft woorden aan dingen die je misschien al voelde, maar nog niet zo scherp had. Daarnaast zitten er vaak ook verrassende inzichten in. Patronen of voorkeuren waar je zelf minder bewust van was, maar die wel impact hebben op hoe je werkt en samenwerkt.
Die inzichten nemen we altijd mee in het gesprek. In combinatie met een uitgebreid interview kunnen we daardoor echt de diepte in. Niet alleen praten over je cv, maar juist over hoe jij keuzes maakt, waar je energie van krijgt en waar je mogelijk nog kunt ontwikkelen. Dat maakt het gesprek inhoudelijker, persoonlijker en uiteindelijk ook waardevoller voor beide kanten.
Daarnaast is het iets wat je meeneemt, los van de procedure zelf. Het helpt je om scherper te krijgen waar je kracht ligt, in welke omgeving je het beste tot je recht komt en waar eventuele valkuilen zitten. In die zin is het niet alleen een instrument voor nu, maar ook iets waar je later nog profijt van hebt.
Dus zie je binnenkort een assessment voorbijkomen in een procedure? Zie het niet als een horde die je moet nemen, maar als een moment van reflectie.
Als een cadeautje.
Ben jij in een assessment wel eens verrast met een interessant inzicht?